Galaxy S7 ve S7 Edge’de Sıcak Piksel (Hotpixel) Sorununun Çözümü

Samsung Galaxy S7 ve S7 Edge modellerinde belirli güncellemeler sonrası fotoğraf çekimi sonrası, çekilen fotoğrafta bazı pembe noktaların oluştuğu görüldü. Bu pembe noktalar sıcak pikseller (hotpixel) olarak adlandırılmaktadır. Sıcak piksellerden nasıl kurtulacağınızı sizlere bu yazımda açıklıyorum.

Samsung Galaxy S7 ve S7 Edge’de Sıcak Piksel (Hotpixel) Sorunu

Sorunun çözümünden önce sorunu tanımlamamız doğru olacaktır. Sıcak pikseller aşağıdaki şartlarda görünmektedir:

  • Samsung sensörlü Galaxy S7 ve S7 Edge’e sahip olmak (AIDA64 uygulamasından kamera özelliklerine bakın, SL şeklinde kodlar varsa telefonunuz Samsung sensörlüdür, bunun yerine SONY yazıyorsa Sony sensörlüdür)
  • Telefonunuzda BPJE kodlu güncellemeden önceki güncellemelerden biri yüklü olmalıdır.
  • Telefonun kamera özelliklerinde HDR ON olmalıdır.
  • Otomatik mod ile çekim yapılmalıdır.
  • Karanlık ve aydınlık ortamların keskin bir şekilde birbirinden ayrıldığı veya güneşi karşıdan alacak şekilde çekim yapılmalıdır (HDR’nin fonksiyonunu tam olarak göstermesi gerektiği durumda yani).

Yukarıdaki şartları sağladığınız takdirde yaptığınız fotoğraf çekiminde, fotoğrafa yakınlıştırma (zoom) yaptıkça fotoğrafın farklı noktalarında belirmiş olan pembe noktaları göreceksiniz. İşte biz bunlara sıcak pikseller (hotpixels) diyoruz. Telefonun yüksek ISO ve dengesiz çekim ayarlarına ulaşması sonucu kör noktalar oluşabilmektedir. Öyle görünüyor ki kamera HDR özelliği açık iken karanlık ve aydınlık alanları dengelerken otomatik ayarların dengesizliğinden ötürü fotoğrafın bazı noktalarında bozulmalar oluyor.

İşte sıcak piksellere bir örnek:

samsung-galaxy-s7-hotpixel-ornegi

Fotoğraf sıcak piksel şartlarında çekilmiş ve görüldüğü üzere onlarca pembe nokta oluşmuş. Sorunu tanımladık. Şimdi gelelim çözümüne…

Samsung Galaxy S7 ve S7 Edge’de Sıcak Piksel (Hotpixel) Çözümü

Bu sorundan kurtulmanın üç yolu vardır:

  • Samsung’un sunduğu en az BPJE kodlu güncellemeyi telefonunuza yüklemek veya
  • Kamerada HDR ON yerine HDR OFF kullanmak veya
  • Kamerada otomatik mod yerine PRO mod ile çekim yapmak
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Galaxy S7 ve S7 Edge için Android 8.0 Oreo Güncellemesinin Tarihi Kesinleşti

Sizlere önerim ilk seçenekteki güncellemeyi telefonunuza yüklemenizdir. Böylece hangi şartta çekim yaparsanız yapın herhangi bir sıcak piksel oluşmuyor. Samsung bu sorunu yazılım güncellemesiyle tamamen çözüme kavuşturmuştur. Eğer güncellemeyi yükleyecek durumunuz yoksa diğer iki seçenekte gayet iyi durmaktadır. Fotoğraf kalitesinden ödün vermeden ancak bu şekillerde sorunları çözümleyebilirsiniz.

Cevapla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En son Galaxy gelişmeleri
GELEN KUTUNUZDA!

E-Mail bültenimize abone olarak yayımladığımız en son makaleleri gelen kutunuzda bulabilirsiniz.