VoLTE Özelliği – Samsung Galaxy’lerde VoLTE Açma ve Kapatma

VoLTe Özelliği – Öncelikle VoLTE nedir diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Ardından nasıl açılacağını öğrenmek istiyorsunuz. Bu yazımda sizlere kaynaklardan elde ettiğim bilgileri aktaracağım. VoLTE açmanın dışında nasıl kapatılır onu da anlattım.

VoLTE Nedir?

Yerelbt haber kaynağından aldığım bilgilere göre VoLTE ile yaşanabilecek değişiklikler şunlar:

  • Birini ararken aynı zamanda neden aradığınızı sms olarak gönderebileceksiniz ; Örneğin geç saatlerde telefona bakmadığını bildiğiniz bir arkadaşınız sabaha karşı arıyorsunuz , gerekçenizi aynı anda yazarsanız sizin için zaman ayırabilir.
  • Videolu arama – görüntülü konuşma esnasında ekranda karşılıklı çizimler ve tarifler yapabilirsiniz. Bu adres tarifi olabilir bir nesnenin özellikleri olabilir ya da onu sevdiğinizi göstermek için kalp çizmiş olabilirsiniz.
  • Videolu görüşmeler HD kalitesinde olacak . Şu an kullanılan görüntülü konuşmalara dikkat ettiyseniz kendi görüntünüz net karşı tarafın görüntüsü bulanıktır. Bu teknoloji ile karşı tarafa sizin , size karşı tarafın görüntüsü HD formatta iletilecek.
  • MP4 formatında 4 hatta 5 kanal ses transferi . Aslında bunu denemiş olmalısınız . Whatsapp üzerinden telefon görüşmesi yaptıysanız ses kalitesini de fark etmişsinizdir. Bu teknoloji ile telefon görüşmeleri de bu kalitede olacak.
  • Çağrı merkezlerinde sesli tanıma sistemleri yaygınlaşacak . Şu anda annenizin kızlık soyadına kadar inen güvenlik soruları kalkacak ve sesli tanıma sistemleri tam olarak oturacak . Hazırda kullanılan sesli tanıma sistemleri de var ama şu anda yok kadar az. Bu teknoloji ile daha yoğun kullanılabilecek.
  • Daha net ses ile iletişim oranı %90 lara çıkacak . Şu anda telefonda görüşme yaparken %30 gerçeklik %90 a kadar çıkacak.
  • Adres paylaşma devri başlayacak , daha önce google maps ın da dile getirdiği adres paylaş özelliği ile bir yandan telefonla görüşürken bir yandan harita üzerinde adres paylaşımı yapabileceksiniz. Muhtemelen şu diyalog geçecek “bak ekrana şimdi , gördün mü işaretledim. Buraya gideceksin , sana göre ben de şu anda buradayım. ”
  • Çok büyük verileri bir çırpıda alıp gönderebileceğiz . Şu an telefonlarımızda birbirimize göndereceğimiz dosya boyutu sorunsuz 10 Mb düzeyinde . Bu teknoloji sayesinde Gb düzeyinde verileri birbirimize mobil şebekeler üzerinden gönderebileceğiz.

Kaynak: yerelbt.com/voice-over-lte-volte-nedir-neler-getirir

Hangi Telefonlar VoLTE Destekliyor?

Türkiye’deki operatörler tarafından desteklenen telefonlar şu şekildedir:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Samsung Galaxy'ler için Alternatif Orjinal ROM Sitesi

– Samsung Galaxy S6
– Samsung Galaxy S6 Edge
– Samsung Galaxy S7
– Samsung Galaxy S7 Edge
– LG G4
– LG G5

Operatörler genellikle operatör içi (örneğin Turkcell’den Turkcell’e) yapılan görüşmelerde VoLTE desteğinin aktifleşmesine izin veriyor.

Samsung Galaxy’lerde VoLTE Açma Talimatları

Sadece ayarlardan VoLTE’yi açmak yetmiyor. Şebeke operatörünüzden bu özelliğin aktifleştirilmesini istemelisiniz. Nasıl yapacağınızı üç firma için ayrı ayrı aşağıda elde ettiğim kaynaklardan size aktarmaya çalıştım.

VoLTE’yi Şebeke Üzerinden Açma Talimatları

Turkcell Kullananlar için VoLTE Aktifleştirme

Öncelikle 4.5G aboneliğinizi yapmanız gerekiyor. Bunun için mesaj olarak 4.5G yazıp 2222‘ye yollayın. 4.5G aboneliğiniz yapıldıktan sonra mesaj olarak HDSES yazıp 2222‘ye yollayın. Bir süre sonra bildirim çubuğunda VoLTE, HD gibi ifadelerle karşılaşacaksınız. Bu sizin telefonunuzda VoLTE’nin tamamen etkinleştiğini gösterecektir.

Detaylı bilgi için: turkcell.com.tr/servisler/hd-ses-ve-video-arama

Vodafone Kullananlar için VoLTE Aktifleştirme

Vodafone kullanıcıları telefonlarından 542’yi veya başka operatörden arayacaklarsa 0 542 542 00 00’i arayıp müşteri hizmetleri ile iletişime geçerek VoLTE özelliğini aktifleştirebilirler.

Detaylı bilgi için: vodafone.com.tr/yardim/tr/soru.php/bireysel/internet/45g/126/717

Türk Telekom (Eski adıyla AVEA) Kullananlar için VoLTE Aktifleştirme

Turkcell ile aynı şekilde VoLTE özelliği aktifleştiriliyor. Önce 4.5G aboneliğinizi yapmanız gerekiyor. Bunun için mesaj olarak 4.5G yazıp 5555‘e yollayın. 4.5G aboneliğiniz yapıldıktan sonra mesaj olarak VOLTE yazıp 5555‘e yollayın. Bir süre sonra bildirim çubuğunda VoLTE, HD gibi ifadelerle karşılaşacaksınız. Bu sizin telefonunuzda VoLTE’nin tamamen etkinleştiğini gösterecektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Youtube Videolarını Arka Planda Oynatın ! Resimli Detaylı Anlatım

Detaylı bilgi için: bireysel.turktelekom.com.tr/4-5g/hd-gorusme.html

VoLTE Nasıl Kapatılır?

Yukarıdaki talimatları takip ederek, VoLTE açmak yerine kapatabilirsiniz. Yapmanız gereken VoLTE açıcı seçeneği değil tam tersine kapatıcı seçeneği seçmektir.

Anahtar kelimeler: huawei volte kapatma, volte vodafone, volte ücretlimi, volte nasıl kullanılır, vo lte simgesi kapatma, huawei volte nasıl kapatılır, huawei mate 10 lite volte kapatma, volte destekleyen telefonlar

Cevapla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En son Galaxy gelişmeleri
GELEN KUTUNUZDA!

E-Mail bültenimize abone olarak yayımladığımız en son makaleleri gelen kutunuzda bulabilirsiniz.