Samsung Galaxy’lerde Orjinal ROM Yüklemek


Telefonunuzu iyice kurcaladınız, rom yüklediniz, modifiye ettiniz veya bir sebepten ötürü orjinal ROM’u yüklemek istiyorsunuz. Bu yazımda orjinal ROM’u yükleyeceğinizi anlattım.


Samsung Galaxy Akıllı Telefonlara Orjinal ROM Yüklemek

Orjinal rom’a dönüp “ohh be!” demek istiyorsanız, bunun için farklı yöntemlere başvurmanız gerekecek. Hangi yöntemin sizde işe yarayacağını, deneme-yanılma yoluyla kendiniz tespit edeceksiniz.

Yöntem 1 – Samsung Kies

1. Samsung Kies’i indirmek için tıklayın.
2. Samsung Kies’i çalıştırın.
3. Kies açık iken telefonunuzu USB kablosuyla bağlayın. Telefonunuzun desteklenmediğine dair bir uyarı alacaksınız. Bu uyarı metnini onaylayın.
4. Kies’in üst menülerinden Araçlar > Üretici Yazılım Yükseltmesi ve Başlatma Durumuna Getirme’ye tıklayın.
5. Model adı kısmına telefonunuzun model numarasını yazın. Model numarasını öğrenmek için bu linkteki 2. maddeye bakabilirsiniz.
6. Ardından telefonunuzun seri numarasını (S / N) isteyecektir. Seri numarasını öğrenmek için bu linkteki 1. maddeye bakabilirsiniz.
7.
Bunu da girdikten sonra Onayla‘ya tıklayın. Bir pencere daha çıkacaktır telefonun dahili hafızasındaki tüm verilerin silineceğini bildiren, bunu da geçmek için Onayla‘ya tıklayın.
8. Bir sonraki pencerede Başlangıç durumuna getirilmiş sürüm diye bir kısım göreceksiniz, burada telefona yüklenecek yazılımın kod isimleri yazmaktadır. Bunların arasında TUR görebilirsiniz. Göremesenizde ilerleyin. Bu pencereyi de geçmek için Onayla‘ya tıklayın.
9. Bir pencere daha belirecektir. Pencerede “cihazı kurtarma moduna geçirin” şeklinde ibare mevcut olacaktır. Bu aşamada telefonu USB kablosunu çıkarıp Download modu dediğimiz moda alıp yine USB kablosunu takmanız gerekiyor. Download moduna nasıl girilir öğrenmek için buraya tıklayın. Download moduna girdikten sonra bilgisayarınızdaki KİES’in açılan penceresinin alt kısmından Yükseltmeyi başlat‘ı seçin.
10. Bir sonraki aşamada KİES sizin telefon için orjinal Türkiye yazılımını internet üzerinden indirip telefonunuza yükleyecektir. Yükleme bittikten sonra telefonunuz yeniden başlatılacaktır ve 15 dakika gibi bir süre bekledikten sonra telefonunuz fabrika ayarlarına dönmüş ve en güncel orjinal yazılım yüklenmiş şekilde açılacaktır.

Yöntem 2 – Samsung Smart Switch

1. Samsung Smart Switch’i indirmek için tıklayın.
2. Samsung Smart Switch’i çalıştırın.
3. Programın sağ üst köşesindeki “Daha fazla” üzerine tıklayın.
4. Araçlar > Acil yazılım geri yükleme bölümüne girin.
5. Telefonunuzu Download moduna alın (öğrenmek için tıklayın).
6. Cihaz bulucu sekmesine tıklayın.
7. Model adı kısmına telefonunuzun model kodunu yazın. Model kodunu öğrenmek için telefonunuzun Ayarlar > Cihaz hakkında veya kutusuna veyahut Google’da telefon modelinizi aratarak model kodunu öğrenebilirsiniz (örnek: Galaxy S7 düz ekran sahibiyseniz girmeniz gereken kod: SM-G930F).
8. Ardından telefonunuzun seri numarasını isteyecektir. Nasıl öğreneceğinizi bilmiyorsanız buraya tıklayın.
9.
TAMAM butonuna basarak programdaki talimatları takip ederek kurulumu bitirin.

Yöntem 3 – ODIN

1. ODIN programını buradan indirin.
2. Sürücüleri buradan bilgisayarınıza yükleyin
3. Telefonunuzun Orjinal Rom’unu Buradan indiriniz. Edindiğiniz romu, ZIP arşivinin içindeki dosyaları bir klasörün içine atın.
4. Telefonunuzu Download moduna alın (nasıl yapıldığını öğrenmek için tıklayın).
5. ODIN programını çalıştırıp telefonunuzu USB kablosuyla bilgisayarınıza bağlayın.
6. ROM dosyalarını ODIN’e tanıtın. Şöyle ki, ODIN programında:

BL bölümüne tıklayın, klasöre attığınız dosyalar arasından BL_ ile başlayan dosyayı seçin.
AP bölümüne tıklayın, klasöre attığınız dosyalar arasından AP_ ile başlayan dosyayı seçin.
CP bölümüne tıklayın, klasöre attığınız dosyalar arasından CP_ ile başlayan dosyayı seçin.
CSC bölümüne tıklayın, klasöre attığınız dosyalar arasından CSC_ ile başlayan dosyayı seçin.

7. Programdan Start butonuna tıklayın. İşlemin bitmesini bekleyin. İşlem bitince USB kablosunu çıkarın, telefon otomatik olarak yeniden başlatılacaktır. 15 dakika kadar açılması sürebilir, bekleyin. Telefon açıldıktan sonra bir kurulum ekranı ile karşılaşacaksınız. Buraya kadar geldiyseniz, tebrikler, telefonunuza orjinal rom başarıyla yüklenmiştir.

Cevapla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En son Galaxy gelişmeleri
GELEN KUTUNUZDA!

E-Mail bültenimize abone olarak yayımladığımız en son makaleleri gelen kutunuzda bulabilirsiniz.