1. Ana Sayfa
 2. Editörün Seçimi
 3. Samsung Galaxy’ler için Pil Tasarrufu Önerileri

Samsung Galaxy’ler için Pil Tasarrufu Önerileri

Samsung Galaxy S7 ve S7 Edge Hızlı Şarj Header

Samsung Galaxy akıllı telefonların hızlıca pilinizin şarjını tüketmesine izin vermeyin. Bu öneriler sayesinde pilinizin ömrü hiç ummadığınız kadar uzayabilir.

Samsung Galaxy Akıllı Telefonları için Pil Tasarrufu Önerileri

samsung siyah temalar
İlgili Yazı

Karanlık/Siyah Tema Kullanarak Pil Performansınızı Arttırın!

 • Telefonunuzda güç tasarrufu özelliğini kullanın.
  Bunun için bildirim ekranını açıp Güç Tasarrufu üzerine dokunarak etkinleştirebilirsiniz.
 • Kullanmadığınız ve ender kullandığınız uygulamaları kaldırın. Ayrıca sık kullandığınız uygulamalar arasında aşağıdaki uygulamalar arasında ise alternatiflerine yönelmenizi öneririm (Örneğin Facebook uygulaması yerine Facebook Lite uygulamasını kullanmak).

  En Çok Pil Tüketen Uygulamalar

 • Telefonun bildirim çubuğunda birçok özellik kapatılıp açılabilmektedir. Bu özelliklerden sadece ihtiyacınız olanları açık tutun. Az kullandığınız ve kullanmadıklarınızı kapalı tutmaya özen gösterin.
 • Bazı Galaxy’lerin ayarlarında Gelişmiş Özellikler bulunmaktadır (telefonun ekranını döndürerek çağrıyı sessize almak gibi). Bu özelliklerden kullanmadıklarınızı kapatmanız sensörlerin gereksiz çalışmasını engeller.
 • Ayarlar > Mobil ağlar > Şebeke modu > Sadece 2G olacak şekilde ayarlayın. Sadece internete ve görüntülü görüşmeye ihtiyacınız olduğunda 3G veya 4G modlarını kullanın.
 • Ayarlar > Uygulamalar > Uygulama Yöneticisi içerisinden kullanmadığınız uygulamaları bulup kaldırın. Kaldırılamayanları devre dışı bırakın.
 • Samsung Galaxy’nizin duvar kağıdını ve temasını siyah ton ağırlıklı seçin. Örneğin gece manzaralı bir fotoğraf ve karanlık (Dark) temaları olabilir.
 • Telefonunuzun ekranında gereksiz widget’lar kullanmayın.
 • Canlı duvar kağıdı çok ciddi şarj tüketimine sebep olur, kullanmamanız daha iyidir.
 • Chrome yerine Samsung Galaxy’nizin kendi Tarayıcısını kullanın veya Dolphin Browser Express, CM Browser gibi tarayıcılar kullanın.
 • Google Play Store ayarlarından otomatik güncellemeleri ve bildirimleri iptal edin.
  Gerekirse zaten Google Play’e uğrayarak gerekli bildirim ve güncellemeleri elle de yapabilirsiniz, yoksa program sürekli arkaplanda çalışıp telefonun şarjını tüketecektir.
 • Mümkünse telefonun hoparlörünü değil kulaklığınızı kullanın.
 • Hava durumu, Facebook, Whatsapp, Twitter gibi uygulamaların arkaplanda sürekli veri işleyeceğini bilmelisiniz. Bu yüzden bu uygulamaları dikkatli kullanın. Örneğin hava durumu uygulamasının ayarlarından saatte bir kez güncelleme yapmasını sağlayabilirsiniz, her dakika güncelleme yaparsa şarjınız dayanmaz.

  Benim önerim ise şu: Bu tür uygulamaların bildirimlerini tamamen iptal edin, sadece gerektiğinde uygulamayı kendiniz açın, zaten bildirimler görünecektir.

 • Greenify uygulamasını kullanmanızı öneririm.
 • Telefona DU Battery Saver, RAM manager gibi uygulamalar yüklemeyin!
  Şahsi tecrübem: Telefonua DU Battery Saver kurdum ve özelliklerini etkinleştirdim (akıllı mod dahil). Telefon kullanımda olmadığı gece boyu %40 civarı şarj sömürmüştü. Telefonun pil ömrünü arttırdığını söyleyen uygulama aslında pil canavarıymış.
 • Telefonunuz şarj edilirken kullanmamaya çalışın, şarj olurken şarjı aşırı tüketen işlerden kaçının (3 boyutlu oyun oynamak gibi).
 • Telefonunuzu kullanmayacağınıza karar verdiğinizde telefonun alttaki uygulama geçiş tuşuna basın ve Tümünü temizle‘ye basın.
Samsung Galaxy Pil Optimizasyonları Header
İlgili Yazı

Samsung Galaxy’lerde En İyi Pil Ömrü Uzatma Optimizasyonları

Galaxy Pil Kalibrasyonu Header
İlgili Yazı

Samsung Galaxy’nizde Pil Kalibrasyonu Yapın!

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Webmaster'lığın yanında kendi açtığım web sitelerimde editörlük yapmaktayım. Teknoloji, bilim, evren ve bunlarla ilgili her türlü film, dizi, haber ve diğer içerikler ilgi alanıma girmektedir. Önemli bulduklarımı paylaşmaktan asla çekinmem, yeter ki zaman bulayım.

Yorum Yap

Yorumlar (2)

 1. Emeğiniz için teşekkürler. Önerdiğiniz Greenify uygulaması için yapılan yorumların bir kısmında uygulamanın gerektiği gibi kullanılamadığı görülüyor, bu uygulamanın kullanılması hakkında bir bilgilendirme yapmanızı, zaten varsa linkini belirtmenizi rica ederim..

  • Yönettiğim başka bir sitede Greenify hakkında biraz daha detaylı bilgilendirme yaptığım yazı mevcut, dilerseniz bu URL’den ulaşabilirsiniz: https://zenfoneasus.com/zenfonelarda-pil-derdine-son-verin-sarjiniz-cabuk-bitmesin/

   İlgili sayfada, bilgisayar kullanıyorsanız klavyenizden “Ctrl+F”, telefondan giriyorsanız Chrome’u baz alırsak, Chrome penceresinin sağ üst köşesindeki üç noktalı ikona dokunup “Sayfada bul” fonksiyonunu çalıştırıp “greenify” diye arama yaparsanız (tırnak işaretleri olmadan) istediğiniz kısma direkt ulaşırsınız.