Samsung Telefona Root Atma ve Kaldırma Rehberi – 2019


Yazımızı Paylaşın

Samsung Galaxy akıllı telefonunuza root atma ve kaldırma nasıl yapılır, detaylı bir şekilde anlattık. Sistem düzeyinde değişiklik yapmak ve root gerektiren uygulamaları çalıştırmak istiyorsanız bu rehber tam size göre.


Samsung Galaxy Akıllı Telefona Root Atma

Lütfen Dikkat!
  • Root, bootloader kilidi açma, özel rom yükleme, özel recovery yükleme, modifiyeli dosya flaşlama, modifikasyon yükleme gibi sistem dosyalarına direkt etki eden tüm işlemler cihazınızı garanti dışı bırakır.
  • Bu anlatımı kullanarak cihazınıza vereceğiniz zararlardan ötürü tüm mesuliyet size aittir!
  • Bu makalede anlatılanları uygulamadan önce mutlaka yedek alın. Nasıl yedek alacağınızı bilmiyorsanız Samsung Akıllı Telefonu Yedekleme & Geri Yükleme Rehberi
    başlıklı yazımıza bakabilirsiniz.
  • Root işleminden sonra telefonunuzun garantisi devre dışı kalmaktadır.
  • Bilgisayarsız root atma işlemi mümkün değildir ancak bilgisayarsız, yani sadece telefon ile root kaldırılabilmektedir.
Aşağıda iki farklı uygulama ile telefonunuza root atabilirsiniz. Biz Magisk Manager ile root atmanızı öneriyoruz. Eğer Magisk uygulaması sorun çıkarıyorsa bunu kaldırıp SuperSU ile tekrar root atmayı deneyebilirsiniz.

Magisk Manager ile Root Atma

1. Bu linkteki anlatıma bakarak TWRP‘yi telefonunuza yükleyin.
2. Ardından Magisk Manager anasayfasına gidin. Sayfada aşağı kısımlara ilerleyerek How to Install Magisk Latest Version XX.X on Android [Non-Rooted Phones] [Non-Rooted Phones] başlığını bulmaya çalışın. İşlemi kolaylaştırmak için, ilgili sayfada iken klavyenizden Ctrl+F kombinasyonunu uygulayın ve açılan arama kutucuğuna non-rooted phones yazıp aratın. Başlığı bulduğunuzda, bu başlığın altındaki Download Magisk XX.X [X.XX MB] yazan indirme butonuna tıklayın ve dosyayı indirin (örnek görsel aşağıdadır).

Samsung Telefona Root Atma ve Kaldırma Rehberi - 2019 1

3. İndirdiğiniz ZIP dosyasını telefonunuzun hafıza kartına atın (hiçbir klasörün içine değil, doğrudan en üst dizine; yani hafıza kartına girdiğiniz gibi Android, DCIM, Download gibi klasörlerin yanına). Daha sonra TWRP’yi telefonunuzdan açıp yine bu linkteki anlatımın içerisinde “TWRP ile özel ROM ve MOD Yükleme” başlığı altındaki anlatıma bakarak SuperSU dosyasını telefonunuza yükleyin. Unutmayın; Magisk bir MOD dosyasıdır ve TWRP aracılığıyla yüklenmektedir.
4. Yükleme işlemi bittikten sonra telefonunuzu yeniden başlatmak için TWRP içerisinden TWRP anasayfası > Reboot > System > (Ekranın altındaki okları) sağa sürükleyerek telefonu yeniden başlatın.

Bu kadar. Telefonunuz açılınca menüsüne ulaşıp Magisk var mı yok mu kontrol edin. Yükleme işlemi başarılı olmuşsa uygulama da görünecektir. Dilerseniz Google Play‘den Root Checker uygulamasını indirip yükleyerek, uygulama içerisinden Check Root‘a dokunup root izni vererek telefonunuzdaki root’u test edebilirsiniz.

SuperSU ile Root Atma

1. Bu linkteki anlatıma bakarak TWRP‘yi telefonunuza yükleyin.
2. Ardından bu sayfadaki ZIP başlığı altından Recovery Flashable.zip üzerine tıklayarak SuperSU‘nun en son sürümünü bilgisayarınıza veya telefonunuza indirin.
3. İndirdiğiniz ZIP dosyasını telefonunuzun hafıza kartına atın (hiçbir klasörün içine değil, doğrudan en üst dizine; yani hafıza kartına girdiğiniz gibi Android, DCIM, Download gibi klasörlerin yanına). Daha sonra TWRP’yi telefonunuzdan açıp yine bu linkteki anlatımın içerisinde “TWRP ile özel ROM ve MOD Yükleme” başlığı altındaki anlatıma bakarak SuperSU dosyasını telefonunuza yükleyin. Unutmayın; SuperSU bir MOD dosyasıdır ve TWRP aracılığıyla yüklenmektedir.
4. Yükleme işlemi bittikten sonra telefonunuzu yeniden başlatmak için TWRP içerisinden TWRP anasayfası > Reboot > System > (Ekranın altındaki okları) sağa sürükleyerek telefonu yeniden başlatın.

Bu kadar. Telefonunuz açılınca menüsüne ulaşıp SuperSU var mı yok mu kontrol edin. Yükleme işlemi başarılı olmuşsa uygulama da görünecektir. Dilerseniz Google Play‘den Root Checker uygulamasını indirip yükleyerek, uygulama içerisinden Check Root‘a dokunup root izni vererek telefonunuzdaki root’u test edebilirsiniz.

Samsung Galaxy Akıllı Telefondan Root Kaldırma

Magisk veya SuperSU (hangisini yüklediyseniz) uygulamasını telefonunuzdan açıp ayarlarına eriştikten sonra kaldırma seçeneklerini kullanarak root işlevini kaldırabilirsiniz. Ancak telefonunuzu tamamen sıfırlayıp, root’tan ve eğer yaptıysanız rom, mod gibi diğer unsurlardan arındırmak istiyorsanız Samsung Galaxy’lere Orjinal ROM Yükleme Rehberi başlıklı yazımızı kullanabilirsiniz.

2 Yorum

  1. mücahit 12 Mart 2019 Salı

Cevapla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En son Galaxy gelişmeleri
GELEN KUTUNUZDA!

E-Mail bültenimize abone olarak yayımladığımız en son makaleleri gelen kutunuzda bulabilirsiniz.